dogal taslar neden renk degistirir

Doğal Taşlar Neden Renk Değiştirir? Renk Değiştiren Taşlar

Doğal taşların renk değiştirme sebebi, bulunduğu ortamın ısısının değişmesidir. İşlenmemiş ve doğal olan taşlar tene temas ettiklerinde renk değiştirme reaksiyonu gösterebilmektedir. Hatta bazı taşların renk tonlarında açılma dahi olabilmektedir. Ortamın veya temas ettiği yüzeyin ısı değişimi yaşaması ile taşın içerisindeki mineralin aktif hale gelerek bir renk değişimine sebep olmaktadır.

Renk Değiştiren Doğal Taşlar Hangileridir?

  • Azurit Taşı: Koyu maviden yeşile dönüşebilmektedir. Genellikle bakır madenlerinde bulunur ve bilimsel çalışmalarda ve süs amaçlı kullanılmaktadır.
  • Cuprite Taşı: Cuprite taşı ultraviyole ışınlarına veya güneş ışığına maruz kaldığında, olduğundan daha kırmızı görünme eğilimindedir.
  • Yeşim Taşı: Yeşil rengi daha da koyulaşır.
  • Akit Taşı: Sarı halkaları koyulaşır.
  • Florit Taşı: Florit taşı, maruz kaldığı ışığa bağlı olarak rengi mordan sarıya dönüşebilmektedir.
  • Labradorit Taşı: Labradorit doğal ışıkta olduğundan daha koyu yeşil bir şekilde görünmektedir. Yapay ışık altındayken ise mavi veya mor gözükmektedir.
  • Ametist Taşı: Ametist koyu mordan daha açık pembe veya menekşe rengine dönüşebilmektedir.
  • Kuvars Taşı: Koyu mor renkli kuvarslar daha açık pembe kuvarslara dönüşebilmektedir.
  • Zultanit Taşı: Yeşil renginden pembe veya mora dönüşebilmektedir.

Taşların Renkleri Neden Değişir?

Taşların renklerinin değişmesinin sebebi ortamdaki ısı dengesinin değişmesidir. Doğal veya yapay olarak değiştirilebilen ısı dengesi doğal taşların içerisindeki minerallerin farklı renklerde gözükmesine sebep olabilmektedir.

Doğal Taş Neden Siyahlaşır?

Doğal taşlar kullanıldıkça ter, nem, oksijen veya ışık gibi faktörlerden dolayı siyahlaşabilmektedir. Bu nedenle de doğal taş kullanılan bir takının da kararması mümkündür. Zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak oluşan bu kararma düzenli bakım ve temizlik yapılması ile ertelenebilmektedir.

Doğal Taşların Rengi Çıkar Mı?

Doğal taşlar sahip oldukları rengi kaybetmez fakat zaman içerisinde kararabilmektedir. Aynı zamanda doğal taşlar ısı ve ışığa bağlı olarak renk değiştirebildiği için kullanıcılara rengi çıkmış gibi bir izlenim oluşturabilmektedir.

Ametist Taşı Renk Değiştirir Mi?

Evet, ametist taşı güneş ışığı veya yapay ışığa bağlı olarak renk değiştirebilmektedir. Ametist taşlarının rengi genellikle koyu mor rengindedir. Işık ve ısı aracılığı ile taşlar koyu mordan daha açık renklere, pembe veya menekşe rengine dönüşebilmektedir.

Kuvars Taşı Renk Değiştirir Mi?

Kuvars taşlarının daha mor ve dumanlı olan renklerinin ışık ile daha açık renklere dönüştüğü gözlemlenmiştir. Açık pembe rengine sahip kuvars taşları ise genellikle renk değiştirmemektedir.

Akik Taşı Renk Değiştirir Mi?

Akik taşı genellikle kırmızı ve sarı renkleri ile bilinmektedir halkalar halinde bir renge sahiptir ve bu halkaların renkleri değişebilmektedir. Akik taşında bulunan sarı halkalar ışık ve ısı teması ile daha koyu halkalara dönüşebilmektedir.

Yeşim Taşı Renk Değiştirir Mi?

Evet, yeşim taşı bir doğal taş olduğu için renk değiştirebilmektedir. Yeşil renge sahip olan yeşim taşları zamanla daha belirgin bir yeşil haline gelebilmektedir.

Kuvars Taşı Neden Renk Değiştirir?

Kuvars taşı ışığın, nemin, oksijenin etkisi ile renk değiştirmektedir. Doğal taşların içerisinde bulunan mineraller zamanla dış faktörlerin etkisi ile taşın zamanla daha farklı bir renge dönüşmesini sağlayabilmektedir.

Keşfedin: Mavi Doğal Taşlar

Doğal Taşlar Neden Çatlar?

Doğal taşlar fiziksel ayrışma, sıcaklık değişimi gibi etkenlerle çatlayabilmektedir. Bazı kristaller hassas bir yapıya sahip olduğu için kolayca kırılabilmektedir. Doğal taşların aynı zamanda enerji çektiği de bilinmektedir. Bu nedenle yoğun enerji yüklemesi nedeni ile de taşların çatladığı düşünülmektedir.

Size en uygun bileklik modelini seçin: Doğal Taş Bileklikler

Mor Doğal Taşlar | 10 Mor Taş Çeşidi
İkizler Burcu Taşları Nelerdir? Uyumlu 15 Doğal Taş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Kapat Favoriler
Close Son Görüntülenenler
Categories

Mail bültenimize katılın

İndirim kodları, kampanyalar ve yeni ürünlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize abone olmayı. unutmayın!

VEACS10 kodu ile ilk alışverişinize özel %10 indirim kazanın!

ÜCRETSİZ KARGO!

Call Now Button