Kehribar Renkleri | 4 Gerçek Kehribar Rengi

Kehribar renkleri; sarı, yeşil, mavi ve yakut olarak sıralanabilir. Kehribar, turuncu ile altın rengi arasında bir tonda yer alan kırmızımsı bir doğal taştır. Çamgiller familyasında yer almaktadır ve succinifera isimli bir ağacın reçinelerinin fosilleşmesi sonucu oluşmaktadır. Şifalı özelliğinin yanı sıra yüzyıllardır tesbih gibi aksesuarlarda da kullanılmaktadır. Kehribar renklerinin anlamları ve özellikleri değişim göstermektedir.

Doğada bulunan kehribarların birçok rengi bulunmaktadır. Bu renkler fosilleşme sürecindeki nem ve ısı ile belirlenmektedir. Genel olarak kehribar renkleri şu şekildedir:

Sarı Renkli Kehribar Taşı

Baltık kehribarı, yüksek süksinik asit oranına sahip olan kehribar taşlarındandır Baltık rengindeki kehribarlar, Baltık bölgesinden çıkarılmaktadır ve kahverengi tonlarının yanı sıra sarı tonları ile dikkat çekmektedir. 50 milyondan fazla süreli bir geçmişi bulunan Baltık Kehribarlar, bal ve konyak rengi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Huzur ve rahatlık sağlaması için kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Nazara İyi Gelen Taşlar

Yeşil Renkli Kehribar Taşı

Yeşil renkli kehribar taşı, 10 milyon yıllık bir geçmişe sahiptir. Daha çok Karayip bölgesinden çıkarıldığı için Karayip kehribarı olarak da bilinmektedir. Yeşilin açık ve koyu tonlarına sahip olması nedeni ile en değerli kehribarlardan birisidir. Boğaz ve tiroid bezi rahatsızlıklarında, guatr tedavisinde kullanılmaktadır.

Mavi Renkli Kehribar Taşı

Mavi renkli kehribar taşı, çiçek özlerinden elde edilen bir kehribar taşıdır. Mavi kehribar 18. Yy’da Rus çarına hediye edilirken yapılan renklendirme sonucu oluşmuştur. Safir kehribar olarak da adlandırılan mavi renkli kehribarlar, doğal renk pigmentleri ile renklendirilmektedir ve ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Bebeklerin gaz sancılarının giderilmesi için de kullanılabilmektedir. Kehribar renkleri bu şekilde sıralanır.

Yakut Kırmızısı Kehribar Taşı

Yakut kırmızısı kehribarlar, çiçeklerin pigmentleri ile oluşturulan ve doğal yollarla renklendirilmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile sindirim sisteminin düzenli çalışması için aksesuar ile birlikte kullanılmaktadır.

En İyi Kehribar Rengi Hangisi?

En iyi kehribar, Rusya’dan çıkarılan kehribarlardır. Rusya’nın Kaliningrad bölgesinden çıkarılan en iyi kehribarlar genellikle kahverengi ve sarı renklerindedir. Rusya’nın yanı sıra Ukrayna, Polonya ve Litvanya’dan da aynı kalitede kehribarlar çıkarılmaktadır.

Gerçek Kehribar Ne Renk Olur?

Gerçek kehribar, turuncu, sarı ve altın renklerinin karışımından oluşmaktadır. Mavi, yeşil ve kırmızı kehribarlar bulunsa da bu kehribarlar çiçek özleri ile renklendirilmektedir. Gerçek kehribarlar su yüzeyinde kalması ile sentetik kehribarlardan ayrıştırılmaktadır.

Hangi Kehribar Daha Değerli?

Kehribarların en değerlisi sarı renkli olan Baltık kehribarıdır. Baltık bölgesinden çıkarılan kehribarlar, tarihsel olarak 50 milyon yıldan fazla süredir var oldukları için daha değerlidir. En değerli kehribarlar genel olarak Litvanya, Rusya ve Ukrayna bölgelerinden çıkarılmaktadır.

Kehribarın Kaç Rengi Var?

Kehribarın sarı, yeşil, mavi, kırmızı, kahverengi olmak üzere yaklaşık 256 farklı renk tonu bulunmaktadır. Taşın tarihine ve kimyasal yapısına göre kehribarlar farklı tonlar alabilmektedir.

Ateş Kehribar Ne Renk olur?

Ateş kehribar, genellikle kırmızı renklerindedir. Camsı bir yapıya sahip olan ateş kehribarlar, koyu sarı, yeşil, mavi ve siyah renklerine de sahip olabilmektedir. Kehribar renkleri, kırmızımsı tonlarda bilinir.

Orijinal Kehribar Tesbih Ne Renk Olur?

Orijinal kehribar teşbihler turuncu ve sarı renklerine sahiptir. Kehribarın orijinal olup olmadığı yaydığı reçine kokusu ve yumuşaklığı ile anlaşılabilmektedir.

Mavi Kehribar Var Mı?

Evet, mavi renkli kehribar bulunmaktadır. Çiçek özlerinden elde edilen renklendirme ile kehribarlar mavi renge sahip olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Şans Taşları

Kırmızı Kehribar Olur Mu?

Evet, kırmızı kehribar bulunmaktadır ve kırmızı kehribarlar da mavi kehribarlar gibi çiçek özlerinden elde edilen renk ile oluşturulmaktadır.

Kehribar Güneşte Kızarır Mı?

Evet, kehribarlar güneş ışığında aşırı ısıya maruz kaldığında kızarmaktadır. Reçineye sahip doğal yapıda bir taş olduğu için kehribarlar uzun süre güneşte kalırsa çatlayabilmektedir.

Keşfedin: Başarı Doğal Taşları

Beyaz Doğal Taşlar | En İyi 20 Beyaz Taş
Ametist Taşının Rengi Değişir mi? Ametist Taşı Gerçek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Kapat Favoriler
Close Son Görüntülenenler
Categories

Mail bültenimize katılın

İndirim kodları, kampanyalar ve yeni ürünlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize abone olmayı. unutmayın!

VEACS10 kodu ile ilk alışverişinize özel %10 indirim kazanın!

ÜCRETSİZ KARGO!

Call Now Button