mavi dogal taslar

Mavi Doğal Taşlar | 16 Mavi Taş Çeşidi

Mavi doğal taşlar, özellikle doğa, su ve olumlu hisler ile ilişkilendirilir. Maneviyatın, sonsuzluğun, huzurun, adaletin ve ilhamın rengi olarak atfedilen mavi rengi, doğal taşlar arasında hem ender hem de eşsiz bir anlam taşır. Antik çağlardan bu yana güzel hisleri aktarmak için kullanılan mavi rengi, cennet ile birlikte anılır ve huzur veren dinlendirici bir güç olarak görülür. Arapçada su anlamına gelen mai kelimesinden gelen mavi ismi su anlamına gelir ve huzur verdiği düşünüldüğü için mavi renkli taşlara olumlu anlamlar yüklenmiştir. Doğada bulunan ve şans getirdiğine inanılan mavi doğal taşlar listesi şu şekildedir;

1.Mavi Akik Taşı

Mavi akik taşı harika bir besleyici ve destekleyici doğal taş türüdür. Özellikle öfkeyi, enfeksiyonu, iltihaplanmayı ve ateşi nötralize etmeye yardımcı olmaktadır. Büyük ve ufak olarak farklı şekillerde işlenmektedir ve içerisinde mavinin farklı tonları katman şekilde bulunmaktadır.

2.Mavi Safir Taşı

Mavi safir, zihinsel odaklanma, konsantrasyon ve yaratıcılığı artıran bir bilgelik taşıdır. Mavi değerli taşın üçüncü göz ve boğaz çakrasını uyardığı, daha fazla içgörü kazanmanıza ve bilgeliğinizi başkalarıyla paylaşmanıza izin verdiği söylenmektedir. Orta Çağ’da, mavi safirler genellikle kraliyet tarafından kötülükten korunmak için giyilirdi. Günümüzde safirler hala kraliyet ailesiyle yakından ilişkilidir ve nişan yüzüklerinin favorisidir.

Keşfedin: Nazara İyi Gelen Doğal Taşlar

3.Akuamarin

Su ile yakın bağlantısı olan akuamarin, huzuru, uyumu ve berraklığı simgelemektedir. Sakinleştirici, yatıştırıcı özellikleri ile stresi azaltabildiği ve zihni temizleyebildiği söylenmektedir. Akuamatin, safir ve turmalin gibi taşların sahip olduğu yüksek doygunluğa sahip olmadıkları için hep aynı açık tona sahiptir.

4.Turkuaz (Firuze)

Turkuaz taşı, çok eski zamanlardan beri bilinen ve Osmanlı döneminde Firuze olarak adlandırılan bir doğal taştır. Ufak bir taştır ve bünyesinde siyah benekli turkuaz rengine sahiptir. Genellikle saflık ve gökyüzü ile ilişkilendirilmektedir ve onu takan insanların stresi azaltmaktadır.

5.Tanzanit

Tanzanit bir dönüşüm taşıdır. Bu ilişkilendirmeyi pleokroik olmasından almaktadır, bu da farklı açılardan bakıldığında farklı renkler sergilemesi anlamına gelmektedir. Genellikle vücudu detoksifiye ederek kötü karma ve hastalıkları çözmeye yardımcı olmaktadır. Tanzanit taşlar, yalnızca Tanzanya’nın belirli bölgelerinden çıkarılan doğal taş türüdür.

6.Hemimorfit

Hemimorfit doğal taşları, genellikle yeşilimsi mavi ya da ucuz mavi olarak adlandırılan, açık renklere sahiptir. Doğada çok az miktarda çıkarıldığı için değerli bir taştır ve işlenmesi çok zordur. Hemimorfit taşının çok farklı renkleri bulunabilmektedir ancak özellikle mavi hemimorfit taşları, migren gibi baş ağrılarına iyi gelmektedir.

7.Mavi Topaz

Topaz uzun zamandır ateşle ilişkilendirilmiştir. İncil’de topaz “Ateş taşı” olarak tanımlanmaktadır ve Mısırlılar topazı “Güneşin mücevheri” olarak adlandırmaktadır. Bu ateşli çağrışımlar nedeniyle topaz, sevgi ve şefkatin simgesidir. Mavi değerli taşlar açısından daha uygun fiyatlı bir seçenek olan topaz, en çok kırmızı ve sarı tonlara sahip olmasıyla bilinmektedir.

8.Kyanit

Kyanik, doygunluğu az olan ve çok açık mavi renkleri olabilen bir doğal taş türüdür. Sertlik oranı diğer taş türlerine göre düşüktür ve işlendikten sonra küçük bir hal almaktadır. Kyanit taşları özellikle mavi gözlü insanlar tarafından oldukça tercih edilmektedir ve saflığı, güzelliği temsil etmektedir.

Yeşil Taş Sevenlere: Florit Taşı

9.Opal

Opal sezgi, netlik ve şans anlamlarını taşımaktadır. Orta Çağ’da opallerin olumlu özelliklere sahip olduğuna inanılırken, Romalılar opalleri bir umut sembolü olarak görmüşlerdir. Getirdikleri iyi şans nedeniyle, genellikle sınavlardan veya mülakatlardan önce şans tılsımı olarak takılmaktadır.

10.Grandidierit

Bu değerli taş, mavi ve yeşilin muhteşem bir karışımıdır. Çizilmelere karşı dayanıklıdır ve mücevherlerde kullanım için çok uygun bir taştır Grandidierite’nin negatif enerjiyi temizleme yeteneğine sahip olduğu düşünülmektedir.

11.Mavi Akoya İncileri

Mavi Akoya incileri çok yumuşak ve kırılgan bir taş doğal taş türüdür ve özel bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Bu doğal taş türü, güven, doğruluk, cesaret ve sükunet anlamlarını taşımaktadır. Nadir bulunmaları nedeniyle, bu mavi değerli taşlar kusursuz güzelliği ve saflığı temsil etmektedir. Muska olarak takılan mavi inciler, olumsuz duyguların üstesinden gelmeye ve derin bir sakinlik duygusu bulmaya yardımcı olmaktadır.

12.Labradorit

Labradorit doğal taşı, diğer taş türlerine göre çok çeşitli ve ikili düzlem denilen türde bir mavi tonuna sahiptir. Mavi rengi, taşın üzerinde karmaşık ve çeşitli şekillerde bulunmaktadır. Labradorit’in özellikleri arasında, kişinin aurasını herhangi bir olumsuzluğuna karşı korumak için kalkanlar oluşturması yer almaktadır. Aynı zamanda sesle ilişkilendirilen boğaz çakrasına sahip bir doğal taş türüdür.

Keşfedin: Ametist Taşı

13.Spinel

Spinel, oldukça dayanıklı ve bir o kadar da çıkarılması hesaplı olan bir doğal taş türüdür. Spinel, çok yoğun bir mavi renge sahip doğal taştır ve rengi çok koyudur. Asıl güzelliği, taşın kesilip işlendikten sonra ortaya çıkmaktadır. Mavi spinel, arındırıcı enerji ve detoksifiye edici özelliklerle ilişkilidir. Zihninizi temizleyerek ve sizi olumsuz düşüncelere karşı dirençli hale getirmektedir.

14.Shattuckite

Shattuckite, küçük mavi taş çeşitleri arasında yer alan çeşitli bakır içeren minerallerden oluşan bir taştır. İçerisinde bir miktar kuvars içermesi nedeniyle mavi taşlar arasında farklılaşmaktadır.

15.Kalkantit

Kalkantit taşı, özellikle kurak bölgelerde bulunan bir taştır ve suda çözülme özelliğine sahip olduğu için elde edilmesi zordur. Bu nedenle de mavi taşlar arasında koleksiyon değerine sahip olan en önemli taşlardan birisidir ve yüksek kaliteye sahiptir.

16.Krizokol

Krizokol taşı, genellikle bolca bulunabilen mavi-yeşil bakır minerallerinden oluşur. Çok çeşitli renk ve sertliklerde bulunur. Düşük dereceler genellikle mücevherlerde kullanım için uygundur. Dünyanın birçok yerinde bol miktarda bulunur ancak çoğu, genellikle ABD’den gelir.

Mavi doğal taşlar listemiz bu şekildeydi, peki senin favori mavi taşın hangisi?

Gümüş Kararır Mı? Evde Gümüş Parlatma
Mor Doğal Taşlar | 10 Mor Taş Çeşidi

Bir yanıt yazın

Sepetim
Kapat Favoriler
Close Son Görüntülenenler
Categories

Mail bültenimize katılın

İndirim kodları, kampanyalar ve yeni ürünlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize abone olmayı. unutmayın!

VEACS10 kodu ile ilk alışverişinize özel %10 indirim kazanın!

ÜCRETSİZ KARGO!

Call Now Button