Mor Doğal Taşlar | 10 Mor Taş Çeşidi

Mor doğal taşlar, takı ya da mücevher dışında birçok özellikleri bulunur. Mor rengi zenginlik ve güç ile ilişkilendirilir. Ametist taşı radyasyondan koruduğu gibi negatif enerjiyi de emerek vücut dışına atar. Genellikle göz alıcı, parlak ve renkli oldukları ve estetik açıdan güzel durdukları için tercih edilen taşlardır. Doğal mor taş pozitif enerji bakımından güçlü oldukları için mücevher ve takı sıklıkla kullanılır. Mor rengin sakinleştirici etkisi, pratik düşünmeyi ve yaratıcılığı destekler. Mor bilinç açıklığını artırsa da aşırı kullanımda baygınlık, gerçekten uzaklaşma gibi etkileri bulunur.

1.Ametist Taşı

Mor doğal taşlar arasında etkisi ve alanı en güçlü taşlardan biridir. Kuvars taşının mor renkli türüdür. Ametist, mor rengini demirden alır ve silisyum dioksit birleşiminden oluşur. Nadiren görülse de yeşil rengi bulunur. Ametist taşı; alerjiye iyi gelir, şans getirir, öfke, korku ve stresi yatıştırır. Kişinin aurasını temizler. Pozitif enerji kendine çeker, negatif enerjiyi uzaklaştırır. Mücevher ve takı yapımında sıklıkla kullanılır. Detaylar için ametist taşının faydaları yayınına göz atabilirsiniz.

2.Ametrin Taşı

Ametrin taşı kişinin enerjisini yükseltir. Yaratıcığı ön plana koyar ve kişinin sanatçı ruhunu ortaya çıkarır. Ametrin, kuvars grubunda yer alır. Ametist ve sitrin taşların birleşimi sonucu oluşur. Mor taşlar grubunda yer alan ametrin,  tedavi amaçlı kullanılır. En çok Bolivya’nın Anahi madeninde çıkar. Diğer ülkelerde az miktarda da olsa çıkarılır. Ametist taşı, üçüncü göz çakrasını açıp 6. hissi kuvvetlendirir. Zihni sakinleştirdiği gibi strese de iyi gelir.

3.Florit Taşı

Florit taşının ana rengi mor olsa da yeşil, mavi, sarı, kırmızı ve pembe renkler de de olabilir. Bazen birden fazla renkte olduğunda gökkuşağını anımsatır. Saf elde edildiğinde %51.3 kalsiyum, %48.7 fluor içerir. Diğer taşlara göre daha yumuşak yapıda olduğu için kolayca çizilip kırabilir. Boyun bölgesinin yakınlarında kullanılırsa dikkati artırır ve özgüveni tazeler. Özgüvensiz, yetersiz ya da karmaşık duygular içindeyseniz taşı elinize aldığınızda düşünceleriniz keskinleşir. Yatıştırıcı ve huzur verici enerjisi bulunur.

4.Purpurit Taşı

Mor taş isimleri arasında yer alan purpurit, fosfat grubunda yer alan mineralli doğal taştır. Purpurit; özgüveni destekler, toplum içinde yapılan konuşmaların kolay geçmesini sağlar. Kişinin sezgilerini güçlendirir, dini duyguları ve maneviyatın gelişmesini sağlar. Purpurit bolluk ve bereket taşı olarakta adlandırılır.

5.Çeroit (Lavenderite)

Çeroit, lila, eflatun, lavanta ve koyu mor doğal taş olarak bulunur. Manevi yönünü kuvvetlendirdiği söylenen çeroit, mor ışın taşı olarak da adlandırılır. 1947 yılında bulunup, 1970’lerde Avrupa’ya gelmesiyle ünlenmiştir. Çeroit taşı yay, akrep ve kova burçlarıyla uyumludur. Baş ağrısına, uykusuzluğa ve huzursuzluğa karşı etkilidir. Alkol, sigara gibi bağımlılık yapan maddelerden kurtulmayı destekler. Kişinin aurasını temizleyip pozitif enerji verir.

6.Safir

Safir taşı mor ve mavi renklerinde bulunur. Dünyanın en değerli ve pahalı taşları arasında yer safir mücevher ve takıda sıklıkla kullanılır. Sert yapısı, ısıya dayanıklı olması ve göz alıcı rengi sayesinde dünyaca ünlenmiştir. Kişiye güven ve özgürlük hissi verir. Sakinleştirici etkisi bulunur. Mücevher ve takı yapımında kullanılan pahalı bir taştır. Safir; aşk, özlem ve sadakati simgeler.

7.Turmalin Taşı

Turmalin; siyah, mor, yeşil gibi renkleri bulunur. Koruma ve topraklama taşı olarak bilinir. Kişiye; yaratıcılık, neşe, şans ve güven getirdiği düşünülür. Turmalin taşı deri ile temas ettiğinde bir zararı olmaz. Toksik ya da zehirli bir etkisi bulunmaz. Çocuk ya da hayvanların yutma riskine karşı dikkatli davranmak gerekir. Turmalin taşı; oğlak ve kova burçları ile uyumludur. Psişik saldırılardan korur ve kişiye güven hissi verir.

8.İyolit Taşı

İyolit taşı magnezyum ve alüminyum silikattan oluşur. Menekşe anlamına gelen ‘İos’ kelimesinden türemiştir. Açık mavi ya da mor renginde bulunur. İyolit taşının diğer adı ‘Dichroite’, Yunanca’da iki renk kaya anlamına gelir. Sezgileri güçlendirdiği gibi içsel benliğine daha fazla güvenmenizi sağlar. Kişinin iç dünyasına dönmesini ve ruhen daha güçlü olması için kullanılır.

9.Sugilit Taşı

Suguilit taşı takı ve mücevher yapımında sıklıkla kullanılır. Siklosilikat mineral çeşitlerindendir. Silikon oranı en yüksek taşlardan biridir. Japon mineralog Ken-ichi Sugi tarafından 1940 yılında keşfedilmiştir. En fazla Japonya’da çıkarılsa da diğer ülkelerde de bulunur. 7. taç çakra ve 1. kök çakra ile uyum sağlar. Çakralarda oluşan blokajların çözülmesini ve tıkanıkların açılmasını sağlar. Otizmli kişilerin iyileşmesinde destek sağladığı düşünülür. Eklem ağrılarını hafifletir ve baş dönmesini azaltır.

10. Mor Akik Taşı

Akik taşı beyaz, gri, kırmızı, kahverengi ve açık mor renginde bulunur. Akik taşının adı Sicilya taraflarında yer alan Achates nehrinden gelir. Akik taşı kişiye pozitif enerji verir. İşin daha verimli geçmesini sağlar. Yorgunluğu ve stresi azaltır.

Mor Taşlar Ne İşe Yarar?

Mor taşlar kişiye; pozitif enerji, mutluluk ve huzur vermesini sağlar. Genellikle kişinin iç dünyasına ve pozitif enerjiye katkı sağalar. Birçok mor taş antik dönemden beri kullanılır ve birçok özellik atfedilir. Gözlere, böbreklere, hastalıklara ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülse de bilimsel bir kesinlik bulunmaz.

Mor Taş Neyi Simgeler?

Mor taşların genel özelliği sakinliği ve dinginliği temsil etmesidir. Genellikle takı ya da mücevher kullanımının nedeni ise cilt ile temas etmesinden kaynaklanır. Kişinin pratik düşünmesi ve yaratıcılığı artırması da mor taşların genel özellikleri arasında yer alır.

İlginizi Çekebilir: Mor Doğal Taşlar

Mavi Doğal Taşlar | 16 Mavi Taş Çeşidi
Doğal Taşlar Neden Renk Değiştirir? Renk Değiştiren Taşlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Kapat Favoriler
Close Son Görüntülenenler
Categories

Mail bültenimize katılın

İndirim kodları, kampanyalar ve yeni ürünlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize abone olmayı. unutmayın!

VEACS10 kodu ile ilk alışverişinize özel %10 indirim kazanın!

ÜCRETSİZ KARGO!

Call Now Button