yay burcu taslari

Yay Burcu Taşları Nelerdir? Uyumlu Doğal Taşlar

Yay burcu taşları, 23 Kasım ve 21 Aralık tarihindeki insanlara atfedilmiş faydalı doğal taşlar için kullanılan bir terimdir. Yay burcu, mor ve morumsu renklere sahip bir burçtur ve yay burcu ile ilişkin taşlar da genellikle bu renge sahiptir. Aynı zamanda mavi renge sahip taşlar da yay burcu taşı olabilir. Yay burcu taşları safir, ametist, turkuaz, lapis, akuamarin, ve topaz gibi doğal taşlardır. Bu doğal taş türleri genellikle enerjik, sosyalleşmeyi seven, arkadaş edinmekte herhangi bir sorun yaşamayan ve maceraperest insanlar için atfedilir. Yay burcu taşları özellikle kontrol edilmeyi sevmeyen insanlar için de faydalı olan taşlardır. Onlara nötrlük sağlar ve empati duygularını geliştirir. Yay burcu ile uyumlu doğal taş türleri ise şöyle sıralanabilir;

 1. Ametist taşı
 2. Topaz taşı
 3. Turkuaz taşı
 4. Safir taşı
 5. Akuamarin taşı
 6. Lapis taşı
 7. Obsidyen taşı
 8. Yakut taşı
 9. Krizolit
 10. Lal taşı

1.Ametist Taşı

Yay burcu taşları arasında en fazla tercih edilen ametist, bol kayaçlı, morumsu ve farklı görünümüyle yay burcu taşları arasından en önemlisidir. Ametist doğal taşı, iyimser ve enerjik insanlar ile çok iyi uyum sağlar ve iç huzurun sağlanmasına yardımcı olur. Özellikle kariyer planı yapan yay burçları için ametist harika bir yol arkadaşıdır.

2.Topaz Taşı

Topaz doğal taşı hem mavi hem de mor renklerini birlikte barındıran, gençlik taşlarından birisidir. Özellikle stres yaşayabilen yay burcu insanlar için birçok faydası bulunur. Mor safir, stresi azaltmada ön plana çıkarken, maviye yakın safirler ise iç huzurun sağlanmasına ve depresyonların hızlı bir şekilde atlanmasına yardımcı olur.

3.Turkuaz Taşı

Turkuaz, çok eski zamanlardan beri çıkartılan, Osmanlı döneminde Firuze olarak adlandırılan doğal taştır. Bünyesinde mavinin en açık tonlarını ya da turkuaz rengini barındırır. Yay burcu insanlar için uyumluluk seviyesi çok yüksektir. Kadın yay burcu insanlara özgüven sağlarken, erkek yay burcu insanlara ise sağlamlık ve güç hissi verir.

4.Safir Taşı

Mavi safirler en önemli yay burcu taşlarından birisidir. Safir şık ve zarif görünümüyle iyimser olan ancak yalnız kaldığında iç huzuru bulamayan insanlar için çakraların açılmasını sağlar ve öz benlikteki stresin azalmasına yardımcı olur. Safir yüksek enerjisi ile hastalık, baş ağrıları gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlar. Aynı zamanda tembel ya da azim tutturamamış insanlara da olumlu etkileri bulunur.

Size en uygun bilekleri keşfedin: Doğal Taş Bileklik

5.Akuamarin Taşı

Su ile yakın bağlantısı olan akuamarin, huzuru, uyumu ve berraklığı simgeler. Sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri ile stresi azaltabildiği ve zihni temizleyebildiği bilinir. Akuamarin, safir ve turmalin gibi taşların sahip olduğu yüksek doygunluğa sahip olmadıkları için hep aynı açık tona sahiptir. Yay burcu insanlar ile de son derece uyumludur.

yay burcu taslari

6.Lapis Taşı

En eski zamanlardan beri lapis (bir diğer adıyla lapis lazuli), güç ve cesaret, kraliyet ve bilgelik, akıl ve hakikat ile ilişkilendirilir. Lapis, gökyüzünü temsil eden mavi bir renge sahip bir taştır. Özgürlük arayışındaki yay burcu insanları için çok iyi uyum sağlar ve huzur verir. Yay burcu uğurlu taşı olarak da bilinir.

7.Obsidyen Taşı

Obsidyen yay burcu doğal taşı olarak, en şifalı olan taştır. Yay burcu olan insanların hastalıklarına en iyi gelen taş türü obsidyendir. Siyah gibi görünen obsidyen, aslında özünde çok ağır ve koyu mor renk pigmentleri barındırır. Obsidyen gerçeklerin gözler önüne serilmesini sağlayan, onu takan yay burcu insanlara doğruları gösteren ve enerjisi ile bütün olumsuzluk hislerini uzaklaştıran bir doğal taştır.

8.Yakut Taşı

Yakut, diğer doğal taş türlerine nazaran en farklı yay burcu taşıdır. Yay burcu uğurlu taşı olarak da bilinir. Bunun nedeni aslında ironik bir şekilde renginin mor ya da mavi olması yüzünden değil, kırmızı renge sahip olmasındandır. Yakut taşı, parayla ilgili sıkıntı yaşayan yay burcu insanlara bolluk ve bereket sağlar. Etrafındaki olaylar için uğur getirir ve bir takı olarak onu kullanan insana her zaman mutluluk verir.

9.Krizolit (Zeytin Taşı)

Krizolit, yakut taşında olduğu gibi, mavi ya da mor rengi sayesinde değil, enerjisi ve sahip olduğu anlamları ile yay burcuyla ilişkilendirilir. Krizolit kapalı bir yeşil tonuna sahiptir. Çok eski zamanlarda keşfedilen krizolit taşına Osmanlı döneminde zeytin taşı denilirdi. Krizolit, yay burcunun şans taşı olarak adlandırılan doğal taşlardan birisidir.

10.Lal Taşı

Lal taşları, enerjisi ve bünyesinde güç barındırması sayesinde yay burcuyla ilişkilendirilir. Kadınların kullanması gereken en önemli yay burcu doğal taşı olarak belirtilir. Lal taşı, onu kullanan yay burcu insanları ihanetten korur, felaket ve kazaları önler ve kötü niyetli insanlardan uzaklaştırır.

Yay Burcu Kadını Hangi Taşı Kullanmalı?

 Yay burcu kadınların kullanması gereken taşlar şunlardır:

 • Lal taşı
 • Krizolit (Zeytin Taşı)
 • Yakut
 • Lapis Lazuli
 • Obsidyen
 • Akuamarin
 • Mavi Topaz
 • Ametist
 • Safir
 • Turkuaz

Yay burcu kadınlar özellikle ateş burcuna hitap eden doğal taşlar ile son derece uyumludur. Bunun nedeni, yay burcu kadınların çok enerjik ve iyimser olmalarından kaynaklanır.

Yay Burcu Hangi Renk?

Yay burcu, renk olarak mor ve maviye çalan renklerle temsil edilir. Cam öbeği ve turkuaz gibi renkler de yay burcu ile ilişkilendirilebilir. Yay burcu güçlü ve enerjik bir burçtur. Yay burcuna atfedilmiş tılsım ve çakralar genelde mor ve mavi renklerindedir. Bunun yanı sıra, ateş burcu olmasından dolayı kırmızı ile de yakın ilişkisi vardır.

Yay Burcu Hangi Kokuyu Sever?

Yay burcunun sevdiği kokular, şekerli ve meyveli kokulardır. Bu kokular ne ağır olmalı ne de hafif, uçucu bir etkiye sahip olmalıdır. Meyveli kokulardan özellikle ferahlatıcı kokular yay burcu insanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Yay burcu insanların enerjik ve maceraperest ruhlarına hitap eden en iyi koku ise Voyager kokusudur.

Yay burcu taşları bu şekildeydi. Peki, sizin şanslı taşınız hangisi? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Bir Önceki Yayın: Akik Taşının Faydaları

Akik Taşı Nedir? Akik Taşının Özellikleri ve Faydaları
Gümüş Kararır Mı? Evde Gümüş Parlatma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Kapat Favoriler
Close Son Görüntülenenler
Categories

Mail bültenimize katılın

İndirim kodları, kampanyalar ve yeni ürünlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize abone olmayı. unutmayın!

VEACS10 kodu ile ilk alışverişinize özel %10 indirim kazanın!

ÜCRETSİZ KARGO!

Call Now Button