gumus kararir mi

Gümüş Kararır Mı? Evde Gümüş Parlatma

Evet, gümüş zamanla kararır. Parlak ve ışıltılı görünüşü yerine mat ve koyu bir tona sahip olur. Gümüş, özünde dış etkenlerden dolayı kararan bir maddedir. Gerçek gümüşler de zamanla kararır. Gümüşün kararmasını engelleyebilmenin tek yolu, aslında onu yalnızca bir vitrinde bulundurmak ve dış etkenlerden uzak tutmaktır.

Gümüş takıların kararmasına neden olan etmenler şu şekildedir:

 • Üzerine parfüm değmesi
 • Ciltteki kir ve yağın temas etmesi
 • Açık havada uzun süre bulundurmak
 • Rutubet ve nemli ortamlar
 • Su, tuz ya da asit ile temas
 • Deniz suyu ile temas
 • Başka takılar ile birlikte kullanmak
 • Kükürt barındıran maddeler ya da takılar
 • Radyum kaplatma
 • Sıcak ortamda bırakmak
 • Duşta gümüş takıyı çıkarmamak

Gümüş takıların kararmasını engellemek çok zordur. Bu tür takılar, işlendikten sonra cilalanır ve parlatıldıktan sonra gümüşe en uygun ortamlarda saklandıktan sonra satılır. Kararan gümüşlerin tekrar ışıltılı bir görünüme kavuşturmak için seyreltilmiş beyaz sirke veya gümüş temizleme suyu kullanılabilir.

Orijinal, dayanıklı ve kararmayan takılar: Veacs Doğal Taş Bileklik

925 Ayar Gümüş Kararır Mı?

Evet, 925 ayar gümüş takı ve mücevherlerde de zamanla kararma gözlemlenir. Bu tür yüksek ayarlardaki gümüş takılar, herhangi bir fark olmaksızın aynı sebeplerden dolayı kararabilir. Özellikle takıların sıcak ortama çok fazla maruz kalması, kararmasını hızlandırabilir, çok daha mat bir görünüme sahip olabilir. Bunu engelleyebilmek için, 3 ya da 4 ayda bir gümüş takı, temizleme suyu ya da seyreltilmiş beyaz sirke ile temizlenmelidir.

Kükürt Gümüşü Karartır Mı?

Evet, kükürt gümüşün kararmasına neden olan başlıca maddelerden birisidir. Yalnızca kükürt değil, hidrojen ve sülfür elementleri de gümüşü karartır. Kükürt, sadece saf halde değil, işlenerek yapımında kullanılmış takı halinde de gümüşe zarar verebilir. Bu nedenle gümüşün başka takılar ile birlikte kullanılmaması tavsiye edilir. Eğer kullanmadığınız bir gümüş takı var ise, kapalı ve ışık almayan bir ortamda ve diğer takılardan ayrı olarak saklamanız gerekir. Böylece yeniden kullanımda bir kararma ile karşılaşılmaz.

Keşfedin: Ametist Taşı

Gerçek Gümüş Kararır Mı?

Evet, gerçek gümüş, tıpkı imitasyon ürünler gibi kararabilir ancak imitasyon ürünlere göre kararması çok daha uzun sürer. Gerçek gümüş, kötü kullanımda 1 ya da 2 ay içerisinde, dikkatli kullanımlarda ise 6-7 ay içerisinde zamanla eski görünümünden uzaklaşır ve daha mat bir hale gelir. Eğer aldığınız gümüş takı, yalnızca birkaç hafta içerisinde kararmaya başlamış ise, takı büyük ihtimal imitasyon bir üründür. Gerçek gümüşler de kararır ancak kısa sürede kolay kolay gözlemlenemez.

Gümüş Paslanır Mı?

Hayır, gümüş paslanmayan ancak zamanla oksitlenen, yani kararabilen bir maddedir. Eğer gümüş takınızın paslandığını ve çözündüğünü görüyorsanız, o ürün imitasyondur. Gerçek gümüş ise, hiçbir zaman paslanmaz ve çözünmeye uğramaz. Gümüş takılar, duşta çıkarılmadığında, uzun süre güneşin altında bırakıldığında, diğer takılar ile birlikte kullanıldığında ya da deniz suyu ile temas ettiğinde oksitlenme geçirir ve zamanla kararma geçirir.

Evde Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş temizleme suyu kullanılmadan, evde gümüş parlatma adımları şu şekildedir:

 • Adım 1: Takınızın sığacağı kadar ufak bir kaseye beyaz sirke dökün.
 • Adım 2: Sirkeyi çok hafif su dökerek seyreltin.
 • Adım 3: Sirkenin içine 1 paket karbonat dökün.
 • Adım 4: Temizlemek istediğiniz takıyı sirkenin içine koyun. Gümüş takı, anında tepkimeye girecektir ve suda kabarmalar oluşacaktır.
 • Adım 5: 30 dakika bekledikten sonra gümüş takınızı sirkenin içinden çıkarın ve bol suyla durulayın.
 • Adım 6: Gümüş takınızı peçete ya da havlu ile kurulayın. Kurutmak için güneşe ya da sıcak bir ortamda bırakmayın.

Bu adımların ardından gümüş takıda gözle görülür şekilde parlama fark edilecektir. Eğer sirke ve karbonat tozu kullanamıyorsanız, bu adımların aynısını limon ve tuz karışımı ile gerçekleştirin. Limon ve tuz birleşimi de gümüş takıda tepkimeye yol açar ve gümüşün parlamasına yardımcı olur.

Yay Burcu Taşları Nelerdir? Uyumlu Doğal Taşlar
Mavi Doğal Taşlar | 16 Mavi Taş Çeşidi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim
Kapat Favoriler
Close Son Görüntülenenler
Categories

Mail bültenimize katılın

İndirim kodları, kampanyalar ve yeni ürünlerimizi anında öğrenmek için mail bültenimize abone olmayı. unutmayın!

VEACS10 kodu ile ilk alışverişinize özel %10 indirim kazanın!

ÜCRETSİZ KARGO!

Call Now Button